آیا نفوذ رضایی کوچی در شورای نگهبان هم مؤثر خواهد بود؟

رضایی کوچی تلاش کرده بود مانند تکه‌‌های یک پازل، قطعاتی را کنار هم بچیند و ساختاری لایه‌مند و وابسته به خود بسازد که قدرتش را در جای جایِ شهرستان بگستراند. این ساختار تنها یکی از میراث این پزشک عمومی بود؛ پزشکی که توانست رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بشود. رضایی کوچی توانسته بود نزدیک به یک دهه، حکومتی برای خود در جهرم برپا کند، حکومتی با نفوذ گسترده در تمام بخش‌‌های شهرستان. رضایی کوچی روزبه‌‌روز بر سیطره‌ی قدرتِ خود افزود تا جایی که در دوره‌ی اخیر دیگر حد و مرزی برای آن متصور نبود.


رضایی کوچی در شورای نگهبان مؤثر خواهد بود؟


حالا اما صاحب آن قدرت و حکومت، از شورای نگهبان کارت قرمز گرفته است! رضایی کوچی درست زمانی ردّ صلاحیت شد که هرگز گمان نمی‌کرد خللی به قدرت امپراتوری‌‌اش در جهرم وارد شود. حالا رویای سناتوری که قدرتش را در سال‌‌های اخیر با رویکردهای پوپولیستی تقویت کرده بود و روزبه‌‌روز آن را قوی‌‌تر می‌کرد، فرو ریخته است!

پروپاگاندای عجیب او و یارانش بر روی پروژه هایی همچون پتروشیمی ( که انتقال آن از جهرم قطعی شده ) یا راه آهن ( که به زعم بسیاری شکست خورده ) و یا منطقه‌‌ی ویژه‌‌ی اقتصادی‌‌ای که بی ‌‌سرمایه‌‌گذار مانده و… همه و همه به کار آقای نماینده نیامد و پروژه‌‌ی تداوم سیطره‌‌اش بر جهرم گویی به پایان رسیده است.


خبرهای رسیده می‌‌گوید که رضایی کوچی حالا در رفت و آمد به تهران و قم است تا مگر از شورای نگهبان تأییدیه بگیرد. این که آقای نماینده در پیِ تلاش‌‌ها و لابی‌‌های خود که توان بسیاری در آن‌ها دارد، نهایتاً تایید خواهد شد یا نه، هنوز معلوم نیست اما آنچه واضح است، این است که هزینه‌ی همراهی با او که قرار است صلاحیتش با خوف و رجا و تشکیک تأیید شود، در شهرستان بسیار بالا رفته و گروه‌‌هایی از حامیان اصلی او حاضر نخواهند بود آبرو و اعتبار خود را برای کسی هزینه کنند که تأیید شدنش تا ساعت‌‌های پایانی در گرو چانه‌‌زنی و لابی‌‌گری باشد.


رضایی کوچی ظاهراً هنوز بازی را برای خود تمام شده نمی‌‌بیند. برخی از احتمال استفاده‌‌ی او از روابط با افرادی در شورای نگهبان یا بیرون شورا و توسل به همشهریان صاحب‌‌نفوذش در مرکز خبر می‌‌دهند. بی‌‌شک رد یا تأیید آقای نماینده، نقطه مهمی در عملکرد شورای نگهبان خواهد بود.


آنچه از فضای فعلی جهرم برمی‌آید این است که با وجود قدرتِ شکل‌‌گرفته اطراف رضایی‌‌کوچی و یارانش در جهرم، در فضای عمومی شهر « تغییر » بیش از هرچیزی مطالبه می‌شود. شاید اگر هدف رضایی‌‌کوچی در سال‌‌های طولانی حضورش در مجلس به جای پیوند به عرصه‌‌های اقتصادی، سیاسی و چینش مهره‌‌های خود در نهادهای دولتی و… توسعه‌ی حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود و رفع موانع موجود بود، امروز پیام دیگری از جهرم به گوش ‌می‌رسید.


صحراییان مدیر جوانی است که از یک‌‌سو توانسته اجماع بزرگان شهرستان‌های جهرم و خفر را برای رقابت پیش‌‌رو به دست بیاورد و از سوی دیگر، واکنش سیاسی پیش‌کسوتانی همچون حاج محمدمهدی شجاعی‌‌فرد، نماینده دوره‌‌های چهارم و پنجم و رقیب اصلی رضایی‌‌کوچی در دور هشتم و دکتر سید جمال‌‌الدین ارجمند، نماینده دور هفتم و رقیب دکتر رضایی در انتخابات قبل، همراهی تلویحی این دو با جریان حامی علیرضا صحراییان بوده است. ارجمند در آخرین واکنش در صفحه شخصی‌‌اش، عدم حضور خود در این دوره از رقابت را تأسّی از بیانیه‌‌ی گام دوم انقلاب و ضرورت حضور نیروهای تازه نفس در صحنه اعلام کرده بود.


مصاحبت با نخبگان شهرستان‌‌ها و مباحثات در محافل خصوصی خارج از دوربین‌‌های تبلیغاتی، حاوی این پیام است که احتمال عبور از نماینده‌‌ی فعلی در این مقطع زمانی که ناکارآمدی مجلسِ حاضر بیش از هر زمان بر همگان پدیدار گشته، علی‌‌رغم حمایت‌های ظاهری از او، روز به روز تقویت شده و عبور از رضایی‌‌کوچی، به کلیدواژه‌ی تازه‌ حتی برای حامیان همیشگی وی تبدیل شده است. این در شرایطی است که جهرم و خفر در دوره‌‌های پیشین چنین موقعیتی را تجربه نکرده‌‌اند. باید تا دوم اسفند منتظر ماند./ 0 نظر / 11 بازدید